Kviečiame į individualius susitikimus arba nuotolines Atvirų durų dienas (plačiau čia) Registruotis
Šiuo metu vienas aktualiausių klausimų, kuris kamuoja jaunus tėvelius ir sukelia daug diskusijų – kelerių metų vesti vaiką į pirmąją klasę – šešerių ar septynerių? Kaip žinoti, ar vaikas yra pasirengęs mokytis ir tapti pirmoku? Kaip vaikui gali padėti tėvai? Mokyklos „Sokratus“ priešmokyklinės grupės pedagogės Agneškos Vinslavos komentaras.
Pradinio ugdymo pirmą klasę vaikas pradeda lankyti, kai kalendoriniais metais jam sueina 7 metai. Vaikas gali į mokyklą eiti ir anksčiau, jei jis yra subrendęs pradiniam ugdymui. Amžius čia yra svarbus, bet tai ne vienintelis veiksnys ir rodiklis. Visi vaikai vystosi pagal tam tikrus dėsningumus, jų raidos tempai yra skirtingi.
Socialinė - emocinė raida: mokėjimas bendrauti ir bendradarbiauti su kitais žmonėmis. Mokėti pasakyti savo vardą, pavardę, gyvenamąją vietą (adresą). Būti savarankišku (apsirengti, nusirengti, nueiti į tualetą). Mokėti būti ne tik su tėvais, bet ir kitais suaugusiais žmonėmis. Geras savęs vertinimas, jei patiria nesėkmę, bandymas pasiekti tikslą vėl iš naujo. Vaikas turi mokėti išklausyti nurodymus ir pateiktas užduotis atlikti iki galo. Labai svarbu yra mokėti valdyti savo emocijas, jausti, kada esi piktas, įniršęs ir pan.
Intelektinė raida: pažintiniai gebėjimai ir bendros žinios. Vaikas turi žinoti nemažai žodžių, papasakoti savo įspūdžius, kurti istorijas. Aiškiai tarti kalbos garsus. Suprasti skaičių sąvokas, daiktų savybes (dydis, svoris, spalva). Įsiminti dainelių žodžius ir eilėraščius. Gali samprotauti, daryti išvadas. Pastebi daiktų panašumus ir skirtumus. Gali išrūšiuoti daiktus pagal dydį, formą ir spalvą. Skiria garsus ir raides. Gali parašyti savo vardą.
Nuostata tapti mokiniu: noras mokytis, vaikas save mato kaip būsimą mokinį, domisi pasauliu, tyrinėja, klausinėja, mėgsta vartyti knygas, domisi raidėmis.
Vaiko sveikata ir fizinis aktyvumas: turi būti pakankamai išlavinti vaiko judesiai, gera stambioji ir smulkioji motorikos, akių ir rankų koordinacija. Vaikas turi kopijuoti linijas, figūras, spalvindamas neišlįsti iš kontūrų ribų, taisyklingai laikyti pieštuką.
Mokykloje reikalingi įvairūs gebėjimai: išraiškinga kalba, koordinuotas judėjimas, savęs suvokimas ir savigarba, savikontrolė, susivaldymas, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžiai. Šie įgūdžiai turi būti ugdomi visada, ne tik prieš mokyklą.
Daugelio dalykų, vykstančių mūsų gyvenime, sėkmė priklauso nuo atitinkamo pasiruošimo. Psichologiškai pasiruošęs vaikas labiau pasitikės savimi, sugebės kontroliuoti savo elgesį ir, manoma, kad labiau norės eiti į mokyklą ir mokytis.
Mokykla ir mokslo metai kelia didelį nerimą tėveliams ir, be abejo, pačiam vaikui. Labai svarbu tėveliams atsakinėti į vaiko keliamus klausimus, kalbėtis su juo, galbūt papasakoti ką nors iš savo mokyklos laikų. Artimųjų padrąsinimas ir dėmesys teigiamai veikia vaiko požiūrį į mokyklą.
Ruošiant vaiką į mokyklą būtina jam sudaryti sąlygas patirti sėkmę, ugdyti jo vidinę motyvaciją, išmokyti naujų dalykų. Mokymosi procesas reikalauja daug pastangų ir valios. Vaiką reikia skatinti darbą atlikti iki galo, kad tai padaręs jaustų pasitenkinimą. Ne mažiau svarbu padėti vaikui išgyventi nesėkmę, įtikinti jį, kad nesėkmė yra laikinas dalykas.
Mokykloje vaikui reikės susitaikyti, kad ne viskas bus taip, kaip jis nori, pirmiausia čia vyks pamokos, po to – žaidimai. Tai galima taikyti ir namuose: vaikas turi žinoti, kad pagal savo amžių jis turi tam tikrų pareigų, darbų, tad kai juos atliks, tada galės žaisti. Pavyzdžiui, iš pradžių skaito knygą, o tada žaidžia kompiuteriu.
Mokymuisi reikia naudoti situacijas iš kasdienio gyvenimo. Labai svarbu, kad mokymasis būtų natūralus ir smagus. Nereikėtų duoti per daug užduočių, taip vaikas gali prarasti norą mokytis. Labai griežtų ir kontroliuojančių tėvų vaikai sunkiau sukaupia dėmesį ir yra priešiškai nusiteikę, nenori eiti į mokyklą.
Būsimam pirmokui visas mokymosi priemones rekomenduotina nupirkti ankstėliau. Taip vaikas spės susipažinti su jomis, palies, pačiupinės. Tai irgi padeda formuoti tinkamą vaiko nusiteikimą mokyklai.
Pratinkite vaiką prie būsimos dienotvarkės – kada jam reiks eiti miegoti, kada keltis, mitybą taip pat stenkitės priderinti prie būsimos mokyklos dienotvarkės. Aiški dienotvarkė padės vaikui lengviau adaptuotis mokykloje.
01-12-2021
VDU licėjaus ,,Sokratus" psichologo Audriaus Youtube laidoje ,,Išmintingi pokalbiai” - muzikos mokytojas dr. Eirimas Velička.
01-02-2022
Šiandien Kolumbo klasės technologijų pamoka buvo kitokia! Joje persipynė istorija, lietuvių kalba, menas. Iš pradžių susipažinome su Ievos Naginskaitės paroda „Ką padarė žirklės“, kurioje išvydome originalius autorės eskizus, iliustracijas, svarbius...
21-11-2021
Diskusija, kada geriausia vaikui pradėti lankyti, šešerių ar septynerių metų, aktuali jau daug metų. Įvairios šalys elgiasi skirtingai, o pagal Lietuvoje galiojančią tvarką šiandien tėvai gali patys pasirinkti, kada išleisti...
07-03-2022
Kviečiame į kovo 23 d. (trečiadienį) 18 val. vyksiantį nuotolinį renginį „Skaitymo ir rašymo sutrikimai" su licėjaus logopede Meda Bugenyte, skirtą VDU licėjaus „Sokratus" mokinių tėvams bei visiems besidomintiems mūsų...
11-05-2019
Straipsnio autorė, visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ psichologė Ramunė Narkevičiūtė, apžvelgia suaugusiųjų pagalbą vaikui, kuriant santykius su draugais pradinėse klasėse.
02-03-2022
Užgavėnės – tai slenkstis tarp nueinančios žiemos ir ateinančio pavasario. Per jas išvarome visa, kas užsiliko per žiemą: purvą, šaltį, negandas, pyktį, o jau tada pradedame laukti šviesos, šilumos, bundančio pavasario.
03-03-2022
VDU licėjus „Sokratus" dalyvauja net keliuose Erasmus+ projektuose kaip partnerinė mokykla. Pagal šiuos projektus vyksta įvairios veiklos ne tik mokykloje, bet ir už mokyklos ribų - susipažinti su kitų mokyklų patirtimi...
15-04-2022
Balandžio 13 d. Šekspyro klasė drauge su teatro mokytoja Sigita dalyvavo ekskursijoje po Vilniaus Mažąjį teatrą.
23-03-2022
Visa praėjusi savaitė (kovo 14-18 d.) buvo skirta Gamtos mokslų savaitei, kurios metu visų klasių mokiniai dalyvavo skirtingose veiklose, kuriose persipynė skirtingos disciplinos.
07-03-2022
Kviečiame į kovo 23 d. (trečiadienį) 18 val. vyksiantį nuotolinį renginį „Skaitymo ir rašymo sutrikimai" su licėjaus logopede Meda Bugenyte, skirtą VDU licėjaus „Sokratus" mokinių tėvams bei visiems besidomintiems mūsų...
30-12-2021
VDU licėjaus ,,Sokratus" psichologo Audriaus Youtube laidoje ,,Išmintingi pokalbiai” - dailės mokytoja Rita Urbonaitė.
24-03-2022
Visa VDU licėjaus „Sokratus" bendruomenė labai didžiuojasi savo vadovų ir mokytojų akademiniais pasiekimais!
05-12-2020
Mokyklos „Sokratus“ ir darželio „Šilagėlė“ psichologės Akvilės Kazlauskaitės parengtas straipsnis aktualus visiems vaikus auginantiems tėvams: ką svarbu žinoti apie bausmes? Kokia reakcija į vaikų netinkamą elgesį yra labiausiai paveiki ir...
21-11-2021
Vaikui pradėjus lankyti mokyklą, ne vienai šeimai iškyla dilema: pirkti jam telefoną ar nepirkti? Ar tikrai jis būtinas, jei iki mokyklos automobiliu atveža tėtis, o po mokyklos saugiai pasiima mama?
Licėjus „Sokratus“, VšĮ
Liepyno g. 4
Vilnius (Žvėrynas)
Tel.:+ 370 602 58831
El.p.: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.